Pinterest Hesapları Neden Kapatılıyor?

Pinterest Hesapları Neden Kapatılıyor

Herşeyin bir kuralı ve sınırı olan dünyamızda, pinterest gibi bir platformun kuralları ve limitleri olmasına şaşırmamak gerekiyor. Kendi deyimleri ile açıkladıkları çok güzel ve kısa bir özetle pinterest kurallarına bi açıklama getirelim.Daha basit ifade etmek gerekirse Her şirketin kendi şartları vardır. Bizimkiler de bunlar.Şeklinde konuya giriyorlar, ve siz eğer pinterestte başarılı olmak istiyorsanız koydukları kurallara uyarak ilk adımı atmaya başlayabilirsiniz. Peki bu kurallar neler ve biz hangi kurallara uymaz ise hesaplarımız kapatılır?

Pinterest Hizmet Politikası

Bu kısımda yine kendi açıklamalarını baz alarak ilerleyeceğiz ki daha iyi kavrayalım.Pinterest, sevdiğiniz şeyleri keşfetmenize ve yapmanıza yardımcı olur. Her şey sizin için özelleştirilir. Pinterest’teki her şeyi sizinle alakalı hale getirebilmek için nelerden hoşlandığınızı bilmemiz gerekiyor.Buradan çıkarağımız kural, pinterestin sizi tanımasına müsade etmezseniz, yada yanlış tanımasına neden olmak isterseniz hesabınız hizmet şartlarından bu maddeyi ihlal edeceği için kapatılabilir demektir. Pinterestin talep ve isteklerini yerine getirin, bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girin.

Pinteresti Kimler Kullanabilir

Bu kısımdan öğrenmemiz gereken olay ise özetle; 13 yaşın altında iseniz (bazı ülkelerde değişkenlik gösterebilir) pintereste üye olsanız dahi hesabınız kapatılabilir. Bir diğer husus ise ticari amaçla burada iseniz bir işletme hesabınız olması gerekiyor. Ticarei faaliyet gösteren bir işletme olark bulunmanız ya da tam tersi bireysel faaliyet gösterir tarzda bir işletme olmanız hesabınızın sonlandırılması anlamına gelecektir.

Pinterest İçerik Yayınlama

Pinterestte yayınlanan içerikler “kullanıcıya ait” olarak nitelendirilir. Hakları size aittir ve yasal sorumlu olarak siz gösterilirsiniz.Dolayısı ile yayınlanan içerikler spam içeriyor ise ve kullanım politikasını ihlal ediyor ise hesabınız riskt altındadır.

Pinterest Telif Hakkı Politikası

Pinterest telif hakkı politikası resmi sayfalarında henüz türkçe olarak yayınlanmamış.  Ancak metinden de çevirebildiğimiz kadarı ile telif hakkına karşı oldukça saygılı ve katı kurallar ile yönetilen bir sistem mevcut.Hatta telif hakkı şikayet formu adı altında bir formları dahi var. Bu form üzerinden gerekli şikayetleri iletebiliyorsunuz. Dolayısı ile ihlal ettiğiniz telif hakları yine hesap kapatılması nedenleri arasındadır.

Pinterest Hesap Fesih

Bu koşuldan anlamamız gereken metnin türkçesi aslında çok basit, İstediğimiz insan ile çalışır istemediğimiz insan ile çalışmayız, istediğimiz hesabı kapatabiliriz ve bundan hak iddia edemezsiniz, ancak size nezaketen bir açıklama yaparız diyorlar. Tabi bu denli ciddi kitlelere sahip şirketlerin keyfi hesap kapatmaları söz konusu değildir, yine de dikkatli olmak gerek.

Buraya kadar yazılan detayların işletmeler için hizmet şartları sekmesinde farklılık gösterebileceğini unutmayınız. Özellikle web sitesi sahiplerini ilgilendiren kısım işletmeler için hizmet şartları kısmıdır. Bu kısımda size sunulan özellikle ve bu özelliklerin kullanımı ile ilgili detaylar yer almaktadır. Bu özellik ve izinlerin dışına çıkılması hesabın kapatılması anlamını taşımaktadır.

En Önemli Kısım Pinterest Güvenlik

Güvenlik politikasını ihlal eden bireysel ve ticari hesaplar en çok banlanan hesaplar arasında yer alıyor. İşte bu nedenle bu husus en çok dikkat edilmesi gereken kısımlar arasında yer alıyor. Pkei hagni güvenlik gerekçeleri ile hespalar kapatılıyor ?

 • Çıplaklık ve Erotizm içeren pinler
 • Çocuklara yönelik istismar
 • Fiziksel şiddet
 • Kendini yaralama
 • Madde bağımlılığı teşvik
 • Nefret söylemleri, ırkçılık
 • Şiddet ve tehdit içeren içerikler,
 • Uyuşturucu, alkol, tütün, silah vb. tehlikeli madde içeren hesaplar
 • Kişi ve kurumları taklit eden hesaplar,
 • Zararlı tavsiyeler içeren hesaplar,
 • Fikri mülkiyete engel olan hesaplar,

Ciddi anlamda katı kurallar ile kapatılmaktadır. Geri açılan hesap sayısı çok nadirdir. Özellikle son zamanlarda açmayacakları hesaplar için bir itiraz mail formu gönderiyorlar. Ancak bu form çalışmıyor. Yani itiraz için size hak tanımıyorlar.

Pinterest’in istediği iletiler

Aslında bu satırın açıklaması oldukça kolay, sizin bir web projenizde en çok ihtiyaç duyduğunuz şey kalitedir. Dolayısı ile pinterestte kalite istiyor. Ve sizden 3 başlık altında bir içerik istiyor.

1- Benzersiz değer katan orijinal içerik. 

2- Kişilerin aradıklarını bulmasını kolaylaştıran kullanıcı dostu biçim.

3- Pin içeriğiyle uyumlu bir hedef sayfa.

Pinterest’in İstemediği iletiler

Belirli bir kalite düzeyinde ilerlemek isteyen pinterestin kullanıcılardan elbette bir takım standartlarda içerik beklediğini tahmin etmek zor değil. İşte pinteresttin hesabınızı korumak için sizden beklediği içerik türleri.

 • İstenmeyen reklam mesajları
 • Yapan şekilde görüntüleme yapma, gösterim ve etkileşim arttırma
 • Tekrarlanan (duplicate) gönderiler, aynı içeriğin tekrar tekrar gönderilmesi
 • Pinlenen web sitesi dışında farklı bir web sitesine yönlendirme
 • Yanıltıcı içerik,
 • Aldatıcı tasarım,
 • Pop up vb. istenmeyen materyaller

Pinterestin sevmediği ve kullanım halinde sözleşmelerini sizinle sonlandıracağı içerik türleridir. İstenmeyen reklam mesajları resimler üzerinde yer alan watermark ve diğer metinler olabilir. Özellikle duplicate pin gönderimi konusunda çok net bir şekilde kararlılıklar hesap kapatıyorlar diyebilirim. Diğer şartlar gayet bariz açık ve uyulması da bir o kadar kolay.

Pinterestte Düzenlenen Yarışmalar

Herhangi bir yarışma ya da çekiliş düzenliyor iseniz tıpkı diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi takip, like, rt vb. şartlar koşmayın. Kişilere pinleri yarışma şartı olarak beğenip paylaşmayı öne sürmeyin.

Lisanssız Yazılım Kullanımı

Özellikle markalaşmış otomatik içerik gönderen eklentilerde belli bir spam algoritması ve koruması vardır. Lisanssız yazılımlarda bu spam korumasının banzı özellikleri eksik olduğu için spamdan kapatılma olasılıkları her zaman lisanslı yazılımlara göre daha yüksektir.

Pinterest Takipçi ve Repin Alımları

Yukarıda belirtilen hususlara istinaden repin, takipçi, takipbe takip gibi hususlara sıcak bakmayan pinterest üzerinde bu konulara pek de önem vermemeniz gerekiyor. Özellikle takipçi ve repin hususlarında mutlaka doğal olun.

Pinterest Logosunun Kullanımı

Logo kullanımını tek başında ve yanında sadece pinterest url olacak şekilde kabul ediyorlar. Marka yönergelerinde açıkca belirtilen bu durum örnek olarak belirtildiği şekil dışında tüm hallerde logo kullanımını yasaklıyor. Ve bu ihlali de yine kapatılan hesaplar kategorisinde değerlendiriyor.

Özellikle içeriğinizin dilinden emin değilseniz ÖRN çince gibi dil üzerinde pinler gönderiyor iseniz bu dilde yer alan bazı kelimeleri kontrol etmenizde fayda var. Pinlerinizde geçen tıkla, katıl, ücretsiz, çekiliş, +16 kelimeler, resimler üzerinde yer alan reklamlar (watermarklar dahil).

Tüm bunlara rağmen bunları yapıp herhangi bir ihlal almayan hesaplar sizin için emsal teşkil etmez. Bu ihlallerin bir yada bir kaçının X profilinde olması bende yapabilirim anlamına gelmemektedir.

picker

2002 yılında tanıştığım bilgisayar dünyası ile çevrim için toplulukların önemini erken kavrayarak ; * Kendisini sosyal medya alanında geliştiren * Yeni programlar ve çeşitli yazılımları yakından takip eden * İnternet kullanıcıların tamamını bir müşteri potansiyelinde gören * Ekranın arka tarafında asıl oyunu yöneten * Ve bunlara istinaden finansal özgürlüğünü bilgisayar üzerinden elde eden, bir birey olmak için yaklaşık 16 yıldır büyük bir aşk ile dijital dünyada yer alıyorum. Kendi açtığım şirketimi temel hedef olarak 2020 sonlarına kadar büyütüp özellikle dijital pazarlama alanında ciddi izler bırakmayı planlıyorum. Picker üzerinde yer alan eğitimin temel amacı insanları dijital üretkenliğe yönlendirmek ve fiziksel yorgunlukları azaltarak zihinsel teknikler ile gelir elde edilmelerine katkı sağlamaktır.

Leave a Comment