JetPack ile Sunucu Kesintilerini Takip Edin

Sunucu kesintilerini takip edebilmek için ücretsiz olarak kullanıma sunulan aynı zamanda pek çok özelliği bulunan jetpack oldukça basit kurulumu ve kullanımı ile milyonlarca kişi tarafından kullanılan, olmazsa olmaz worpress eklentilerinden bir tanesi olarak nitelendiriliyor.

Sunucu kesintilerini takip etmeniz dışında jetpack’in birden fazla faydasını sayabiliriz. Özellikle öne çıkan bir kaç özelliğinden bahsetmek gerekirse;

 • Metin editöründe yazılış, tarz ve dilbilgisi kontrolü
 • Resimlerin tam ekran Carousel bir galeride görüntülenmesi
 • Site hızlandırıcısı
 • Görsellerin hızlı yüklenmesi
 • Statik dosya yüklenmelerinin hızlandırılması
 • Jet pack mobil tema
 • Yazılarınızın e-posta ile listelerinize gönderilmesi
 • Yazılarınızın sosyal medya hesaplarınızda paylaşılması
 • Sosyal paylaşım ikonları
 • Beğeni düğmeleri
 • Yorum yazmak için, facebook, twitter, google vb. sosyal ağlarla giriş imkanı sağlaması
 • Benzer yazılar eklentisi
 • Şüpheli görünen giriş etkinliklerini incelemesi

vb. pek çok özellik ile jetpack ücretsiz olarak sizlerle. Yazımız her ne kadar sunucu kesintilerini takip amaçlı olsa da diğer özelliklere değindikten sonra hemen konumuza dönelim.

Sunucu Kesintilerini Takip Etmek Önemli Mi?

İnsanların web sitenize erişim sağlaması günün her saatinde gerek arama motoru algoritmaları gerekse farklı sosyal medya sitelerinin yönlendirmeleri için önem arz etmektedir. Web sitesinin ziyaretçi zihninde bir yer edinebilmesi için bir etkileşim içerisinde bulunması gerekir. Bu etkileşimden kasıt siteye girmesi ve siteden çıkması olarak değil de site ile farklı bir etkileşim olarak düşünülebilir. Örneğin sitenize gelen kişinin en sevdiği oyuncunun benzer yazılarda bir makalesini görmesi, ya da reklamlarda kendi sattığı ürünü görmesi, ya da yazarlarınızdan birinin adının ziyaretçinin tanıdığı bir isim olması ya da son olarak web sitenizin erişilmez bir halde olması belirttiğimiz ekstra etkileşim için bir örnek olarak gösterilebilir. Bu etkileşim olumlu sonuçlara neden olabileceği gibi olumsuz sonuçlara da neden olabilir. Web sitesinin her giriş denemesinde kapalı olması ziyaretcinize bıraktığınız eksi bir puan olarak değerlendirilebilir.

Bir dükkan düşünün içerisinde herşey var ancak her ihtiyacınız olduğunda kapalı. Yeni ihtiyaçlar halinde açık olsa bile artık zihniniz sizi buraya yönlendirmeyecek ve farklı alışveriş merkezlerine/dükkanlara yönlendirecektir.

Web sektörünün de gerçek hayattan aslında pek bir farkı yoktur. Netice olarak insan aynı insan, bilinç aynı bilinç. Kapalı duran web sitesi kimsenin ilgisini çekmeyecek, çektiği gün ise tercih edilmeyecektir.

Sanırım bu basit örnek ile web sitelerinin açık kalmasının ciddi bir gereklilik olduğu hususuna yanıt vermiş olabildik =).

Kesinti Durumlarında Neler Yapılabilir?

Web sitesi kesintileri durumunda teknik bilgisiniz yok ise yapılacak ilk işlem sunucu firması ile iletişime geçmektir. Teknik bilginiz olsa da kullandığınız ürün sizin müdahale edebileceğiniz bir ürün değil ise yine ilgili birim hosting firmanızdır. Neticede reseller ya da hosting paketlerinde bu tip kesintiler için erişim sağlayabileceğiniz ve sorunu görebileceğiniz bir paneliniz olmayabilir.

Sorun Tespiti Tanımlama

Öncesinde kendinize bir sorun tespiti tanımlaması yapabilirsiniz. Kesinti siz bir dosya, eklenti ya da tema üzerinde düzenleme yaparken gerçekleşmiş ise bu sorun sunucudan kaynaklı olmayabilir. Yani öncelikle sorunun kullanıcı mı yoksa firma bazlı mı olduğunu da tespit etmek gerekir. Jetpack ile bu durumun takibi sizin online olmadığınız zamanlarda kesintileri size mail atması olarak tanımlanabilir. Tam olarak da aradığımız şey budur.

Jetpack Sunucu Erişim Takibi İzleme

Eklentiyi resmi sitesinden ya da wordpress admin panelinden indirdikten sonra tek tıkla kurarak ayarlar sekmesine ulaşalım ve güvenlik sekmesinden sitenizin kullanım dışı kalmasını izleyin kısmını açık hale getirelim. Hepsi bu kadar =)

Bu kısmı ayarladıktan sonra admin kullanıcısına ait mail adresinize herhangi bir kesinti durumunda bilgilendirme maili gelecektir.

Gelen mail içeriğinde site adresiniz ve ilgili sitenin hangi gün hangi saat erişilemez olduğuna dair bir bilgi gelecektir.

Bu özelliğin bir diğer güzel yanı ise siteniz erişime açıldığı zaman tekrar bir bilgilendirme maili geliyor. Yani sitenizin hangi saatler aralığında kapalı kaldığını rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Sunucu Kesintilerinin Çözümü Nedir?

Öncelikle kesinti aralığını bilmek gerekiyor. Ve bu kesintilerin ne kadar sıklıkla olduğu da önemlidir. Ay içerisinde bir kere bile olsa bu tip bir kesinti ile karşılaşmak can sıkabilir. Ancak kesintiler düzenl ibir alışkanlık gibi sürekli önünüze geliyor ise en doğru karar firmayı değiştirmektir.

beachturk

2002 yılında tanıştığım bilgisayar dünyası ile çevrim için toplulukların önemini erken kavrayarak ; * Kendisini sosyal medya alanında geliştiren * Yeni programlar ve çeşitli yazılımları yakından takip eden * İnternet kullanıcıların tamamını bir müşteri potansiyelinde gören * Ekranın arka tarafında asıl oyunu yöneten * Ve bunlara istinaden finansal özgürlüğünü bilgisayar üzerinden elde eden, bir birey olmak için yaklaşık 16 yıldır büyük bir aşk ile dijital dünyada yer alıyorum. Kendi açtığım şirketimi temel hedef olarak 2020 sonlarına kadar büyütüp özellikle dijital pazarlama alanında ciddi izler bırakmayı planlıyorum.  Picker üzerinde yer alan eğitimin temel amacı insanları dijital üretkenliğe yönlendirmek ve fiziksel yorgunlukları azaltarak zihinsel teknikler ile gelir elde edilmelerine katkı sağlamaktır. 

Comments on Post (1)

Bu Yazı Hakkında Ne Söyleyebilirsiniz?