Google AdSense Telif Hakkı Politikası

Google AdSense Telif Hakkı Politikası web sitesi yayın hayatında en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir, özellikle yeni olarak nitelendirilen web site yöneticilerinin sıklıkla telif hakkı politikasını ihlal ettiği kesin gözlemler arasında yer almaktadır.

Telif Hakkı Politikası Nedir?

İnternet bize; video izleme,müzik dinleme, haber makalelerini okuma, resimleri inceleme vb. pek çok alternatif sunuyor. Ancak tüm bu kullanılan içeriklerin telif hakkı yasalarınca korunabilir olduğunu unutmamak gerekiyor.

Google’ın özel olarak telifli içerikler ile ilgili politikaları vardır. Adsense reklamlarını, kullanma izniniz olmayan içerikler ile birlikte yayınlamanız google adsense politikalarına aykırıdır. Yani google reklamlarını telif yasalarını ihlal edecek şekilde telifli içerikle veya bu içeriklere giden bağlantılar ile birlikte yayınlayamazsınız.

Hangi İçeriklerin Telif Hakkı Vardır?

Genel olarak internette yer alan orijinal içerilerin tümü telif hakkı yasasınca korunur. Verilere dayalı içerikler veya kamusal alana mal olmuş içerikler gibi istisnalar olsa da genel anlamda telif hakkı yasasının kapsamı çok geniştir.

Telifli içerik şunları kapsar;

  • Televizyon programları, ses dosyaları ve filmler
  • Canlı yayın, kablolu tv, uydu televizyonu yayınları
  • Kitaplar veya e-kitaplar
  • Video oyunları ve resimler
  • Çoğunlukla spesifik lisans veya istisna olmadan sitenizde eğlence programlarının benzerlerini sunma hakkınız yoktur.
   • Listede yer almadığı halde telif hakkı kapsamında yer alan pek çok içerik türü bulunmaktadır.

İçeriği kendiniz hazırladı iseniz büyük ihtimalle telif hakkı size aittir. Genel olarak bu tip içeriklerden dilediğiniz gibi para kazanabilirsiniz. İçeriği siz oluşturmadıysanız veya başkasının içeriğini kaynak olarak kullanarak oluşturduysanız istisna olup olmadığını kendinize sormalısınız.

Lisans

Web sitenizdeki içerikler için telif hakkı sahibinin iznini almış olabilirsiniz. Bu tip izinlere genelde lisans adı verilir. Bu durumda kullanımınız lisansa uygun olduğu sürece herhangi bir sorun olmayacaktır.

Ayrıca reklamları izin almadan, telifli içerik içeren diğer sitelere giden bağlantılar ile aynı sayfada göstermek Adsense politikalarına aykırıdır. Bir sitenin google reklamları izni olmadan telifli içeriğin yanında gösterildiğini düşünüyorsanız doldurabileceğiniz bir şikayet formu bulunmaktadır. Google forum yardım merkezinden veya  Reklam Seçeneklerine tıklayarak bu forma ulaşabilirsiniz.

Bir filmi, şarkıyı ya da videoyu ücretli olarak satın almak ve lisans birbirinden farklı şeylerdir. Filmi satın almanız sadece izlemeniz için gereken izne tabidir. Web sitenizde ya da farklı platformlarda yayınlamanız için gereken lisans farklı bir kavramdır.

Güvenilir Bir Ekosistem

Google Adsense politikalarının tümü dijital reklamcılık ekosisteminde güven sağlamak için tasarlanır ve uygulanır. Sistemde yer alan herkesin eşit bir dengede korunması ile bu ekosistem içerisinde barındırdığı herkesin haklarını korumayı hedeflemektedir.

beachturk

2002 yılında tanıştığım bilgisayar dünyası ile çevrim için toplulukların önemini erken kavrayarak ; * Kendisini sosyal medya alanında geliştiren * Yeni programlar ve çeşitli yazılımları yakından takip eden * İnternet kullanıcıların tamamını bir müşteri potansiyelinde gören * Ekranın arka tarafında asıl oyunu yöneten * Ve bunlara istinaden finansal özgürlüğünü bilgisayar üzerinden elde eden, bir birey olmak için yaklaşık 16 yıldır büyük bir aşk ile dijital dünyada yer alıyorum. Kendi açtığım şirketimi temel hedef olarak 2020 sonlarına kadar büyütüp özellikle dijital pazarlama alanında ciddi izler bırakmayı planlıyorum.  Picker üzerinde yer alan eğitimin temel amacı insanları dijital üretkenliğe yönlendirmek ve fiziksel yorgunlukları azaltarak zihinsel teknikler ile gelir elde edilmelerine katkı sağlamaktır.